Víte, že některé zdravotní pojišťovny přispívají diabetikům na krémy i na pravidelnou přístrojovou pedikúru? Obojí totiž přináší základy prevence před vznikem problémů (například syndrom diabetické nohy). Příspěvky se však každoročně trochu mění, proto jsme pro vás připravili základní přehled napříč pojišťovnami.
Než začnete číst, je dobré vědět…
Každá zdravotní pojišťovna má svá specifická pravidla pro poskytování příspěvků. A ne všechny pojišťovny na pedikúru nebo krémy pro diabetiky přispívají. Abychom vám usnadnili orientaci, v tomto článku jsme pro vás připravili základní přehled spolu s odkazy přímo na stránky pojišťoven. Platí, že nejlepší je se skrze odkazy podívat přímo na weby pojišťoven nebo zavolat na jejich infolinku (čísla najdete také v článku). Hodnocení, zda příspěvek vyplatí, je totiž vždy jen na nich – my v tom nic nezmůžeme… Doporučujeme proto případně kontaktovat předem přímo vaši pojišťovnu.
Příspěvky diabetikům – o co jde
Pojišťovny obvykle nabízí diabetikům příspěvek na ošetření u pedikérky (nebo zdravotní sestry) a/nebo příspěvek na produkty (krémy apod.). Suchá přístrojová pedikúra a použití kvalitní kosmetiky jako je Bis Bis totiž pomáhá předcházet od problematických projevů diabetu, např. syndromu diabetické nohy.
Pro diabetiky jsou ideální zejména tři naše krémy:
- Bis Velvet na suchá chodidla
- Bis Smooth na popraskané a ztvrdlé paty
- Bis Pure na citlivou pokožku se sklony k olupování a svědění
Pojišťovny přispívají různými částkami (mrkněte dále), ale některá pravidla čerpání příspěvků jsou zpravidla stejná pro všechny:
- Musíte doložit, že se léčíte s diabetem (průkaz diabetika, potvrzení od lékaře).
- Pokud chcete příspěvek na pedikúru, pedikérka musí být členkou České podologické společnosti nebo České podiatrické společnosti – zeptejte se své pedikérky (pokud by členkou některé společnosti nebyla, ať mrkne na weby společností a zváží členství). Pokud ještě svou pedikérku nemáte, podívejte se na naši mapu pedikérek a ověřte si u té, kterou jste si vybrali, zda je členkou některé z uvedených společností. Pedikérka musí dělat suchou či přístrojovou pedikúru.
- Na účtence za krémy je ideální mít uvedeno, že se jedná o produkt pro diabetiky – např. krém na nohy Bis Bis (vhodný pro diabetiky), což my v Bis Bis na každé faktuře uvádíme (pozor, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna proplácí pouze krémy pořízené v lékárně nebo prodejně zdravotnických potřeb).
- Na účtenkách je nutné mít datum v roce 2025.
Příspěvky pojišťoven pro diabetiky 2025
Všeobecná zdravotní pojišťovna (111)
- Pojištěnci nad 18 let mohou čerpat příspěvek 3 000 Kč na přístrojovou pedikúru nebo na ošetření zdravotní sestrou s podiatrickým kurzem. Maximální příspěvek na jedno ošetření je 500 Kč.
- O příspěvek lze zažádat 2x do maximální výše stanovené částky.
- Dále lze čerpat (bez omezení věku) příspěvek až 1 000 Kč na pomůcky, do této kategorie patří i krémy pečující o pokožku diabetické nohy.
- Dejte si pozor na to, že při podání žádosti nesmí být poslední doklad starší více než tři měsíce.
- Žádat lze osobně na pobočce, poštou nebo online přes aplikaci Moje VZP.
- Pokud žádáte v aplikaci Moje VZP, musíte podat žádost nejpozději do 31. 12. 2025, pokud využijete jiné způsoby podání, je termín do 30. 11. 2025.
- Podrobnosti najdete přímo na webu Všeobecné zdravotní pojišťovny. Vyplatí se přečíst si obecné podmínky čerpání příspěvků VZP.
- Infolinka pojišťovny: 952 222 222
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205)
- Pojišťovna nabízí příspěvek na prevenci zhoršení diabetes ve výši 1 000 Kč pro dospělého a 2 000 Kč pro děti do 17 let včetně.
- Příspěvek lze využít na přístrojovou pedikúru, včetně preventivní pedikúry provedené zdravotní sestrou, nebo na produkty pro diabetiky. Pozor, pojišťovna uznává jen nákup produktů z lékárny, z prodejny zdravotnických potřeb nebo ze specializované prodejny. Jinými slovy: na krém Bis Bis vám přispěje jen v případě, že ho koupíte v lékárně či prodejně zdravotnických potřeb uvedené v seznamu zde. Na rozdíl např. od VZP tak neuznává fakturu z e-shopu Bis Bis, přestože kupujete totožný produkt.
- Částky na dokladech za ošetření lze sčítat, nejnovější z dokladů nesmí být starší než tři měsíce.
- Žádat lze osobně na pobočce, online přes web, skrze mobilní aplikaci, datovou schránkou nebo poštou.
- Podrobnosti najdete přímo na webu České průmyslové zdravotní pojišťovny.
- Infolinka: 810 800 000
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra (211)
- Pojišťovna přispívá diabetikům na přístrojovou pedikúru až 500 Kč pro dospělé a až 1 500 Kč pro děti. Podrobnosti najdete zde v letáku na webu pojišťovny.
- Žádat lze například online.
- I zde je třeba mít na paměti, že při podání žádosti nesmí být poslední doklad starší více než tři měsíce.
- Podrobnosti najdete přímo na webu Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra.
- Infolinka: 222 222 255
Oborová zdravotní pojišťovna bank (207)
- Výše příspěvku pro diabetiky závisí na množství kreditů na VITAKARTĚ, kterou mají pojištěnci Oborové zdravotní pojišťovny.
- Konkrétní podmínky využití konzultujte přímo s pojišťovnou – kontakt najdete zde.
- Infolinka: 261 105 555
Revírní bratrská pokladna (213)
- Základní příspěvek pro diabetiky na přístrojovou pedikúru činí 1 000 Kč. Můžete však využít i možnosti převodu příspěvku od rodiny a přátel registrovaných taktéž u RBP, kteří tento příspěvek nevyčerpají a získat tak další bonusy.
- Žádat lze přes aplikaci nebo online na webu.
- Podrobnosti najdete přímo na webu Revírní bratrské pokladny.
- Infolinka: 800 213 213
Vojenská zdravotní pojišťovna (201)
- Tato pojišťovna příspěvky na krémy či pedikúru v tuto chvíli nenabízí.
- Infolinka: 222 929 199
Neváhejte příspěvky pojišťoven využít. Pokud totiž tyto preventivní programy nebudou využívané, pojišťovny si je pro další roky mohou rozmyslet. A to nejdůležitější je, že profesionální pedikúra a efektivní kosmetika Bis Bis vám uleví.